A jaké bylo CIRKULUM 2019?
Čtvrtý ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu a pouličního divadla CIRKULUM 2019 proběhl ve dnech 7.–9. června 2019 jako vždy na Hlavní třídě v Ostravě Porubě.
Během nabitých tří dnů jste mohli vidět špičky v novocirkusových disciplínách z celého světa. Celým festivalem také nově provázelo duo klaunů v roli moderátorů, kteří od návštěvníků sklidili velký ohlas. Na pěti scénách diváci v průběhu festivalu zhlédli na osm desítek představení umělců z celkem jedenácti zemí světa.
Tisíce návštěvníků korzovaly porubským bulvárem v kulisách historické sorely a dokreslovaly festivalovou atmosféru. Jejich ohlasy byly jednoznačně pozitivní, úsměvy na tvářích hovořily jasně a o zvyšujícím se zájmu o novocirkusová představení hovoří také vzrůstající počet diváků na placených představeních v souvislosti s předchozími ročníky festivalu CIRKULUM.
Po slavnostním zakončení festivalu vystoupila v Aule VŠB mezinárodní company ANALOG se svou špičkovou show Finale. Toto uskupení propojuje mladé umělce z celého světa, v představení se tak mísí národnosti, kultury a díky jejich spojení vznikla jedinečná novocirkusová performance. Představení bylo vyprodáno a ovace opravdu obrovské!
V šapitó se letos představili dva zahraniční umělci a jeden český soubor. Již zmíněný Brit PanGottic se českým divákům předvedl se svou neotřelou žonglérskou show. Novozélanďan Fraser Hooper pobavil návštěvníky každý den festivalu s jedinečnou klauniádou a dostal je do varu svým boxerským výkonem v závěru festivalovými cenami oceňované show. V sobotu mohli zájemci o pravou moderní novocirkusovou performanci vidět vystoupení CinKabaret souboru mladých absolventů cirkusových a divadelních akademií v Holandsku, Dánsku a Česku.
V pátek se pro milovníky tance otevřela Swing tančírna a ve dvou hodinách se v rámci workshopu mohli všichni zájemci naučit základy swingu. V sobotu dopoledne byl připraven workshop akrobacie na laně s mladou umělkyní Alžbětou Tichou a v neděli pak workshop handstand s Janem Jirákem, oba se divákům předvedli v představení CinKabaret a také během panelové diskuze, která následovala za nedělním workshopem.
Hlavní exteriérová scéna CIRKULUM, kde již tradičně proběhlo slavnostní zahájení festivalu, letos hostila jen zahraniční umělce. Duo Looky z Izraele se divákům předvedlo se svým „barmanským“ vystoupením. Německá umělkyně Jay Toor potěšila návštěvníky dovolenkovou novocirkusovou podívanou. Švédský žonglér, milovník Ikea a hlavně předmětů z tohoto řetězce vhodných k žonglování, bavil diváky na CIRKULUM scéně hned třikrát. Návštěvníci měli na této scéně možnost zhlédnout také vodní gladiátorskou show amerických umělců Acrobuffos.
Po dvou letech se festival vrátil také na největší porubský kruhový objezd. Vznikla zde scéna RONDL, na které se během celého festivalu předváděla Mladá cirkusová krev se svými projekty. Vrátily se sem také partnerské zóny ČEZ FAMILY PARK a KREATIVNÍ EVROPA, dvě tradiční workshopové scény, kde se mohly vyřádit hlavně děti, ovšem pod vedením zkušených lektorů.
Na další venkovní scéně La Rambla se divákům představili pouliční umělci v mnoha oborech. Kromě mimů, živých soch, chůdařů a kouzelníků si mohli návštěvníci počkat na francouzské bubeníky Moz Drums, chorvatského muzikanta Magister Ludi Man Band, italského loutkáře Rufino Clowna nebo nizozemské duo Compagnie with balls.
V prostoru před Galerií Dukla vystupovali chilský mim Murmuyo a čeští dlouháni na chůdách zde divákům předvedli své představení Expedice.
Vzdělávací složka a sociální oblast
Zajímavou novinkou letošního ročníku byla vzdělávací složka festivalu. Kromě tradičních workshopů, které proběhly v sobotu a neděli ráno, letos poprvé se zcela naplněnou kapacitou, se uskutečnila také panelová diskuse na téma „nový cirkus“, které se zúčastnili profesionálové v oboru nový cirkus a pouliční divadlo a mladí umělci. V jejím rámci proběhlo předávání zkušeností, informací a nových trendů v těchto uměleckých disciplínách.
Jako již tradičně navštívily v pátek dopoledne scénu Šapitó děti z několika porubských škol a mohly tak v exkluzivní české předpremiéře zhlédnout vystoupení britského umělce PanGottic. Později během festivalu dostali možnost zdarma navštívit některá interiérová představení také děti z dětských domovů a handicapovaní z různých center.
CIRKULUM na cestách
Nový mezinárodní projekt, který vznikl díky podpoře Moravskoslezského kraje, města Opavy, Nového Jičína, Karviné a Polska v rámci prezentace a propagace festivalu CIRKULUM. Jeho první ročník proběhl v období 1.–8. června v dalších městech Moravskoslezského kraje a také v rámci mezinárodní spolupráce v polské Ratiboři. Díky tomuto projektu dochází ke vzdělávání a edukaci v oblasti nového cirkusu a pouličního divadla všech věkových skupin. Na nově připravené scéně byly viděny pouliční novocirkusoví umělci z Itálie, Nového Zélandu, Švédska, Chorvatska a Německa, kteří účinkují po celém světě. V rámci festivalu CIRKULUM NA CESTÁCH se představila také akrobatická inscenace OnTheRoad, která reprezentuje ostravskou novocirkusovou školu UmCirkum na tuzemských a zahraničních mezinárodních festivalech. OnTheRoad získalo v roce 2019 cenu diváka na Klaunském festivalu v Miláně.
Pokud jste letos na CIRKULUM zavítali, jistě nám dáte za pravdu, že letošní ročník byl opravdu nádhernou podívanou a skvěle stráveným víkendem pro celé rodiny. Letos snad poprvé se také obešel bez deště, a tak všechna představení byla odehrána v časech jim určených.
Celý tým organizátorů, který mimochodem není nijak velký a skládá se z nadšenců do nového cirkusu a každý rok tohle pro vás dělá, protože je to baví, by vám rád poděkoval za nádhernou atmosféru, kterou jste na festivale spolu s umělci vytvořili a těšíme se na vás zase za rok v červnu!