Památky
Kostel sv. Mikuláše
Jednou z nejstarších dochovaných památek Poruby je kostel svatého Mikuláše, který údajně už od 15. století poskytoval duchovní služby nejen obyvatelům obce Poruba, ale i okolním obcím Vřesina, Svinov (do r. 1929) a Třebovice (do r. 1906). Obraz Sv. Mikuláše s berlou, patrona zdejšího kostela, měla kdysi ve znaku i obec Poruba. Dnešní podobu kostel získal po stavebních úpravách v letech 1788–1793. Věž byla vystavěna v roce 1808.
Porubský zámek
Porubský zámek byl vystavěn v roce 1573 Ondřejem Bzencem z Markvartic na základech původní tvrze, která na těchto místech stála. Ondřej Bzenec dokončil stavbu zámku jako své porubské sídlo a stal se v roce 1578 vrchním hejtmanem Opavského knížectví. Bombardováním v roce 1945 by zámek velmi zničen. Po jeho dílčí opravě zámek sloužil jako Lidová škola umění. V roce 1989 byl vydán demoliční příkaz neboť hrozilo jeho zřícení. Pravé křídlo zámku, kde dnes stojí budova kolonády, bylo demolicí v roce 1989 srovnáno do základů se zemí. Počátkem roku 1990 zničil rozsáhlý požár levé křídlo zámku. V následujícím roce 1991 započala obnova současným majitelem Statisem Prusalisem, rekonstrukce a záchrana této státní kulturní památky, registrované pod číslem 8–236, která je druhou nejstarší budovou v Ostravě a práce na její obnově trvají dodnes. Nyní v zámku funguje řecká restaurace a je tu možnost ubytování. www.zamek-poruba.cz
Sorela
První porubský stavební obvod byl postaven v 50. letech 20. století ve stylu socialistického realismu, tzv. Sorela. Ta patří k ojedinělým směrům nejen v České republice.
Památková zóna
Dnem 1. 9. 2003 se část Poruby stala památkovou zónou. Hranice zóny začíná na křižovatce ulic Opavská a 17. listopadu, dále jde osou ulice Opavská, přechází na osu ulice Porubská k tzv. rondelu, na kterém se lomí na Hlavní třídu směrem k 5. stavebnímu obvodu, naproti bývalé prodejně Suprafon přechází přes Hlavní třídu na ulici Dělnická a Skautskou ulicí vede zpět na ulici Dělnická a na ulici Nad Porubkou. Prochází tzv. areálem Bytostavu za výrobnou tlakových nádob k toku Porubka a pokračuje proti jejímu toku až na ulici Klimkovická, kolem porubské radnice na ulici Nábřeží SPB a na křižovatku s ulicí 17. listopadu. Tuto ulici sleduje v její ose až na křižovatku s ulicí Opavská. Při zjednodušeném vymezení zahrnuje I. a II. stavební obvod Poruby.
Socha pro Porubu
O další zvláštnost Poruby se postaral valašskomeziříčský sochař a výtvarník Miro Požar, který v červnu roku 2002 zamýšlel vytvořit během 24 hodin z dvoutunového pískovce umělecké dílo v podobě ženského profilu. Původní záměr a zároveň i pokus o vytvoření ojedinělého rekordu kvůli nepřízni počasí nevyšel, ale originální socha v Porubě zůstala a je dekorativní součástí Hlavní třídy.