Rozhovor s ambasadorkou festivalu paní Mgr. Zuzanou Bajgarovou – místostarostkou městského obvodu Poruba
Dobrý den paní Bajgarová, v prvé řadě bychom Vám chtěli poděkovat za velkou podporu, kterou jste nám se svými kolegy z městského obvodu Poruba poskytla a poskytujete. Velmi si toho vážíme. Můžete se prosím s našimi příznivci podělit o důvod, proč právě Cirkulum si zaslouží tolik podpory ze strany vedení MO Poruba?
CIRKULUM v sobě propojuje prvky, které osobně považuji za velmi důležité – jedinečnost, kvalitu, vazbu na širší vztahy.
Ostrava je festivalové město, hudební i divadelní festivaly nás obklopují od jara do podzimu. Festival nového cirkusu mezi nimi nenajdeme. Cirkulum tak přináší zcela jinou formu umění do našeho prostředí a života. A to ne jen tak ledajakou.
Festival si do začátku zakládá na vysoké kvalitě, uznávaných umělcích národního i mezinárodního formátu. To je bezesporu jedním z klíčových aspektů jeho úspěchu a druhým z důvodu proč si zaslouží naši pozornost a podporu.
Třetí aspekt, festival pracuje s prostorem města. Na architekturu okolních budov i veřejný prostor je zaměřena pozornost, jsou vyzdviženy i využívány dle svých limitů, ale především maximálních možností tak, aby město ve festivalové dny skutečně patřilo lidem a oni jej byli schopni vnímat a užívat si jej. Dočasná kultura — festival v kontextu každodenní kultury prostředí. Tak nějak mi to jako celek dává smysl…
V loňském roce jste se festivalu osobně účastnila, na co máte nejlepší vzpomínky, a které představení se Vám nejvíce líbilo?
Hlavní třída plná lidí, rodiny posedávající na trávnících, děti pobíhající po ulici beze strachu z toho, že je srazí auto, šrumec a život na ulici. Ta celková atmosféra je asi tou nejlepší vzpomínkou. Já nejsem člověk, který si vybaví jména umělců, nesu si v sobě atmosféru… Nicméně jinak provazochodci byli skvělí, mladý muž přecházející mezi domy při zahajovací show i mladá dáma, Anička tuším, která měla několik představení na scéně na kruhovém objezdu.
Už máte vybrány představení z letošního programu, na které se půjdete určitě podívat?
Zatím ne, v těchto věcech se rozhoduji spíše na poslední chvíli, každopádně počítám s tím, že jich uvidím několik….
Jako místostarostka MO Poruba jste určitě velmi pracovně vytížena, máte vůbec čas na to, chodit na kulturní akce, ať už divadelní představení či koncerty? A je nějaký druh kulturního vyžití, který v Ostravě vyložené postrádáte?
Ono je to tak, že kulturní akce jsou součástí mé práce, takže chodím za kulturou i častěji než v minulosti. Až na výjimky je to ta příjemná stránka práce. Umění má tolik podob, že je těžko vstřebat, mnohému vůbec, skutečně vůbec nerozumím, nechávám se jimi však vždy inspirovat. Mám ráda především divadlo, výtvarné umění a tanec. Kulturní nabídka Ostravy je z mého pohled velmi pestrá, spíše bojuji s tím, že informovanost o všem co se zde děje není dostatečně efektivní, než s tím, že by něco vysloveně chybělo. Možná ten tanec a umění ve veřejném prostoru jako součást každodenního života lidí, toho je málo.
Umíte hrát na nějaký hudební nástroj, tančíte či se věnujete nějaké pohybové aktivitě zastoupené na festivalu?
Bohužel umělecké nadání mě minulo, hudební sluch dokonce velkým obloukem. Tančím ráda, doma, vždy když uklízím a občas když jdu po ulici. To je tak ale asi vše.
Co Vám jako první proběhne hlavou, když se řekne nový cirkus?
Cirkulum
Chodila jste jako dítě s rodiči do cirkusu?
Ano, klasický cirkus
Festival Cirkulum má mj, za cíl prezentovat různé možnosti využití veřejného prostoru. Dokážete si představit, že by se horní část Hlavní třídy mohla v budoucnu proměnit v pěší zónu celoročně naplněnou pouličním uměním, jako je to často v zemích západní Evropy? Je taková myšlenka realizovatelná?
Pěší zóna? Výhledově ano, nicméně skutečně ve velmi vzdálené budoucnosti, až a jestli se nám podaří překonat dobu, kdy auto a smartphone jsou nejlepšími kamarády. Jsem v tomto optimistka, vše je ve vlnách.. V krátkodobějším horizontu si umím představit postupné omezování rychlostní dopravy, výrazné zklidňování Hlavní třídy, kdy na prvním místě je chodec, pak vniká širší prostor pro volný pohyb lidí, kavárny, sport i pouliční umění. Na druhou stranu je potřeba si uvědomit, že toto je také o obecném nastavení města, ne jen jedné ulice. Ostrava ani obvod Poruba nejsou právě turistickými destinacemi, takže i ta schopnost celoroční existence pouličních umělců má jiné možnosti než např. Barcelona, částečně i toto je o vývoji v čase.
Co byste v budoucnu ráda viděla na festivale?
Asi neumím konkrétně odpovědět… mám ráda překvapení, takže vývoj, vždy něco nového
Co byste popřála festivalu a jeho divákům?
Festivalu především růst věrných diváků a šíření myšlenky nového cirkusu a divákům potom zábavu a chuť i odvahu užít si festival nejen z pasivní role diváka, ale také si vyzkoušet cirkusový svět, inspirovat se jedinečnými lidmi.